Cinsel ilişki sonrası kanamaya dikkat

05 Nisan 2012, Perşembe 14:37 - Toplam Okunma :

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ferhan Kulu, “Cinsel ilişki sonrası kanama” hakkında bilgi verdi.

İlişkiden hemen sonra veya ertesi gün beklenmedik bir şekilde kanama olması durumuna “post koital kanama” denir. Post koital kanama önemli bir bulgudur ve rahim ağzı kanserinin erken bulgusu olabilir.

RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU OLABİLİR

En sık rastlanan durum rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. “Servisit” olarak tanımlanan bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavinin ihmal edilmesi ile rahim ağzı yaraları oluşabilir. Yaranın varlığı jinekolojik muayene ile kolayca saptanabilir. Mutlaka “pap smear” yapılmalıdır. Gerekli enfeksiyon tedavisi verilir. Bazı hastalarda “elektrokoter(Elektrik akımıyla ilgili dokuların yakılması)” veya “kriyokoter( soğuk tedavisi)” ile yaranın tedavisi yapılır.

Adet dönemine çok yakın günlerde kanama olduysa, takip eden günlerde adetin başlayıp başlamadığı gözlenmelidir. Post koital kanama rahim ağzı kanserinin ilk belirtisi olabilir. Bundan dolayı ilişki sonrası olan her kanama şüphe ile karşılanmalıdır. Jinekolojik muayenede rahim ağzı normal görünse de mutlaka pap smear ile tarama testi yapılmalıdır. Kanser klinik hale gelmeden smear testi ile erken dönemde yakalanabilir. ASCUS, CİN1, CİN2, CİN3 gibi kanser öncü lezyonlar tespit edilebilir. Basit ve kolay yöntemlerle tedavi sağlanabilir. (kriyo, leep konizasyon, vs)

MENOPOZ DÖNEMİNDE DE İLİŞKİ SONRASI KANAMA GÖRÜLEBİLİR

Menepoz döneminde östrojen hormonunun azalması vajina duvarında incelme ve kuruluğa neden olmaktadır. “Senil vajinal atrofi” olarak isimlendirilen bu durum ilişki sonrası kanama nedeni olabilir. Lokal östrojen içeren krem ve vajinal tabletlerle bu durum tedavi edilebilir.

Servikal polip olarak tanımlanan rahim ağzı poliplerinin olması da ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Servikal polipler çoklukla iyi huyludur. Basit bir müdahale ile polipin alınması sorunu çözer.

Cinsel ilişki sonrası beklenmedik kanama görüldüğü takdirde mutlakabir jinekoloğa başvurulmalı erken teşhis ve tedavi şansı yakalanmaldır.

a

facebook veya twitter sayfa linki
Okuyucu Yorumları
Göster